Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.

Daha fazla bilgi için bir hekim veya eczacıya başvurunuz.

Son Güncelleme Tarihi: 26.04.2013

 
 
 
Tarihçe

Şirketimiz 1858 yılında Doktor Edward R. Squibb’in Brooklyn’de bir ilaç şirketi kurması ve 1887 yılında William McLaren Bristol ve John Ripley Myers’in Clinton’da zarar etmekte olan bir ilaç üretim şirketini satın almalarıyla, New York’ta başlayan güçlü bir yenilikçi mirasa sahiptir. Bristol, Myers ve Squibb, şirketimizin bu yenilikçi mirası sürdüren, bugünkü küresel BioPharma lideri olmasının temellerini birlikte attılar.

1858

ABD Donanmasında görevli bir genç doktor olarak Edward Robinson Squibb (1819 - 1900) Meksika savaşı sırasında gemilerde bulunan ilaçların kalitesinden endişe ettiği için uygun olmayan ilaçları güverteden denize boşalttı ve arkasından 1858 yılında Brooklyn, New York'ta kendi ilaç laboratuarını kurarak kendisini sadece ilaçların üretimine adadı.
1858
Squibb iç savaş döneminde Birlik Ordusu'nun ilaç tedarikçisi haline geldi. Sevk edilmesi mümkün olmayan yaralıları tedavi etmek için yaklaşık 50 adet ilaçla doldurulmuş savaş alanında kullanılan kompakt ahşap ecza dolabı olan Squibb Pannier'i (Squibb Sepeti) üretti.. Bu dolap yaklaşık 100 dolara satıldı ve içerisinde amputasyonlar esnasında anestezik madde olarak kullanılan eter ve kloroform, sıtma belirtilerini tedavi etmek için kinin, viski ve askeri üstleri kasıp kavuran dizanteri ve diğer hastalıklar için bitkisel tedavileri içeriyordu.
1860

1878

William McLaren Bristol (solda) ve arkadaşı John Ripley Myers Clinton, New York'da zarar etmekte olan Clinton ilaç üretim şirketi'ne 5000 dolar yatırım yaptı. Şirket resmi olarak 13 Aralık 1887 tarihinde kuruldu ve Bristol başkan ve Myers başkan yardımcısı oldu.
1887
Squibb 1895 yılında emekli oldu ve şirketin yönetiminin büyük bölümünü çocukları Charles ve Edwards'a devretti. Şirket E.R. Squibb & Sons adıyla tanınmaya başladı.
1895

1898

Bristol - Myers'in ulusal ölçekte tanınan ilk ürünü kimyager J. Leroy Webber tarafından fakir bir adamın SPA'sının adının verdiği ve suda çözüldüğünde Bohem'in doğal mineral sularının tat ve etkilerini üreten laksatif mineral tuzuydu. Christened Sal Hepatica adlı bu yeni ürün başlangıçta orta ölçekli satış trendi yakaladı ve 1903 yılında Sal Hepatica en fazla satılan ilaç haline geldi.
1898
Bristol ve Myers şirketin adını Clinton yerine Bristol, Myers şirketi olarak değiştirdi. (1899 yılında Myers'in ölümünden sonra şirket bir anonim şirket statüsüne kavuşarak isimlerin arasına virgül yerine tire konuldu).
Bu dönemin diğer bir başarısı ise, formülünde bir dezenfektan içeren ve böylece kanayan dişetlerini enfeksiyona karşı koruyan ilk diş macunu İpana'ydı. Sal Hepatica ve İpana'ya olan talep Bristol-Myers'i bölgesel bir şirketten uluslararası bir şirkete dönüştürdü.
Squibb kardeşler şirketi Lowell M. Palmer ve Theodore Weicker'e sattılar ve şirket anonim şirket statüsüne kavuştu. Aynı yıl içerisinde eter üretim fabrikasının kurulması için New Brunswick, New Jersey'de bir arazi satın alındı. Yine aynı dönemde Squibb logosunun prototipi tasarlandı. Bu logo ürünün araştırmaya dayalı homojenliğini, saflığını, etkinliğini ve güvenilirliğini temsil ediyordu.
1905

1918

Squibb: "Her bir ürünün paha biçilemez etken maddesi üreticisinin şerefi ve dürüstlüğüdür" sloganını kullanmaya başladı. Bu slogan Squibb tarafından kullanılan en etkili reklam aracıydı. Solda 1920 yılında diş kremi ve Morina Karaciğer Yağı'na ait reklam bulunmaktadır.
1921
Bristol - Myers'in brüt karı 1 milyon dolara ulaştı ve ürünleri 26 ülkede satılmaya başladı. John Myers'in varislerinin ellerinde tuttukları hisselerin satışa sunulması bir dizi hareketi tetikledi ve 1929 yılı itibariyle Bristol - Myers New York borsasında halka açık bir şirket haline geldi.
1924

1938

Savaş sonrası depresyonu Bristol-Myers'i ilaç faaliyetlerini yavaşlatmaya yöneltti ve şirket faaliyetlerinin tamamını iki lokomotif ürün olan Sal Hepatica ve İpana ile yaklaşık bir düzine makyaj malzemesi, antiseptik ve öksürük şurubuna yoğunlaştırdı. Şirketin genel merkezi Manhattan'da kuruldu ve tüketici ürünleri alanına güçlü şekilde geçen Bristol - Myers erkeklere yönelik Vitalis saç toniği ve Mum koltuk altı deodorantı gibi ürünlerini doğrudan halka pazarlamaya başladı.
1938
Squibb Tıbbi Araştırma Enstitüsü New Brunswick, New Jersey'de kuruldu. Enstitü özellikle antibiyotikler konusunda olmak üzere ilaç alanında büyük ilerlemeler gerçekleştirdi.
Squibb Birleşik Krallık'tan Penicillium notatum kültürlerini sağlayacak penisilin üretimi için derin tank fermentasyon süreçlerini geliştirdi. 1943 yılında Squibb dünyanın en büyük penisilin üretim tesisi olan New Brunswick, New Jersey'deki fabrikasında 15 bin galon hacmindeki tanklarda penisilin üretmekteydi.
1940
Bristol-Myers Syracuse, New York'taki asidofil süt üreticisi olan Cheplin Laboratuarları satın aldı ve yeni bir penisilin fabrikasının temellerini attı. Cheplin İkinci Dünya Savaşı'nda müttefik silahlı kuvvetlerin ana penisilin tedarikçisi haline geldi.1945 yılında Cheplin Bristol laboratuarları olarak yeniden adlandırıldı ve kuruluşun sorumluluğu Frederic N. Schwartz'a bırakıldı.
1943
1945 yılından 1960'lara kadar fabrikalarını genişleten ve streptomisin, tetrasiklin ve keşfettikleri diğer maddeleri üreten Bristol-Myers ve Squibb antibiyotik çağının en önemli iştirakçilerinden biri oldu.
Squibb International kuruldu ve Meksika, İtalya ve Arjantin'de üretim tesisleri inşa eden Şirket Güney Amerika ve Avrupa'da büyüdü.
1946
Squibb tüberkülozu tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotik olan Nydrazid'in (izoniazid) anti-tüberküler özelliklerini keşfetmesi nedeniyle dünyada en fazla saygı duyulan bilim ödüllerinden biri olan Lasker Ödülünü aldı.
1955
Henry Bristol sorumluluklarından bazılarını devrederek yönetim kurulu başkanı, Frederic N. Schwartz (solda) Bristol-Myers'in başkan ve CEO'su oldu. Schwartz, Bristol ailesine mensup olmayan ilk üst düzey yöneticiydi.
1957

1958

Schwartz ve ardından Mali İşler Müdürü Gavin K. MacBain -daha sonra, CEO olarak Schwatrz'ın yerine geçecekti- Bristol - Myers'in iyi yönetilen küçük şirketleri satın alması gerektiği kararını verdi. Bristol - Myers, Lawrence Gelb ve eşi Joan Clair tarafından kurulan bir şirket olan Clairaol'ü satın aldı. Clairol saç boyasını kullanılması güç özel bir üründen oldukça başarılı bir ana tüketici ürününe dönüştürdü. Clairol'ün kurucularının en büyük erkek çocuğu Richard L. Gelb 1972 yılında MacBain'in yerine geçerek CEO oldu.
1959
E.R. Squibb & Sons 1961 yılında dünyanın ilk elektronik diş fırçasını pazarladı. 1990 yılı itibariyle 150'den fazla markaya ait otomatik diş fırçaları piyasaya sürülmüştü ve bunların büyük bölümü Profesör Philippe G. Woog tarafından keşfedilen orijinal Squibb modelini taklit etmekteydi.
1961

1967

Bristol – Myers çocuk beslenmesi alanında lider konumdaki Mead Johnson & Company’i satın aldı. Mead Johnson ilk bebek mamasını 1910 yılında piyasaya sürdü ve yıllar içerisinde ürün gamını vitaminler, ilaç ve prenatal beslenme ürünleriyle genişletti. Enfamil® markası pediatrik beslenmede liderliğini koruyarak tüm dünyada tanınacak şekilde büyüdü.

1967
Bristol-Myers adquire Mead-Johnson
Lösemi ve ilerlemiş yumurtalık kanseri için hidroksiüreyi keşfeden ve geliştiren Squibb kanser araştırması alanındaki faaliyetlerine başladı.
Bristol - Myers bir süre gösteri dünyasında yer aldı. 1970 yılında, şirket başrollerinde Walter Matthau ve Robert Shaw'un yer aldığı "The Taking of the Pelham One, Two, Three" ve başrollerinde Katharine Ross and Paula Prentiss'in yer aldığı "The Stepford Wives"ı üreten Palomar Pictures'ı kurdu. Palomar 1974 yılında feshedildi.
1970
Squibb global şirket merkezini Princeton, New Jersey'de kurdu. Princeton, New Jersey'deki Squibb Enstitüsüne ait tesislerini de genişletti. Bu genişleme şirketin tıp alanında ses getirecek daha fazla keşif ve ilerlemeler yapmasına olanak sağladı.
1971
Richard L. Gelb, MacBain'in yerine geçerek CEO oldu. 1976 yılında Gelb yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Onkolojinin küçük bir sanayi dalı şeklinde bulunduğu 1970'lerde Bristol-Myers ilaçların kanser tedavisinde etkili olduğu noktalarla ilgili araştırmalara ve tedavilere liderlik yapan ilk şirket haline geldi.
1972
Richard Gelb
Bristol-Myers 1973 yılında yassı hücreli kanserler, baş ve boyun kanserleri ve non-Hodgkin lenfoma için BLENOXANE® (bleomisin sülfat) ile başlayan ve ardından kemik kanseri, mide ve pankreas tümörleri için 1974 yılında MUTAMYCIN® (mitomisin); 1976 yılında beyin kanseri ve Hodgkin lenfomaya yönelik kemoterapi ürünü olan CEENU® (lomustin); 1977 yılında beyin ve lenfatik kanserlerin tedavisine yönelik BICNU (karmustin) ve 1978 yılında PLATINOL ve LYSODREN (mitotan) anti-kanser maddeleriyle devam eden ilk kanser ilaçlarını piyasaya sürdü.
1973
Squibb araştırmacıları Miguel A. Ondetti (solda) ve David W. Cushman ACE (anjiyotensin dönüştürücü enzim) inhibitörleri olarak adlandırılan ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan yeni bir madde sınıfının ilk temsilcisi olan CAPOTEN’i (kaptopril)® yarattılar.
1975
Miguel A. Ondetti

1978

Squibb 1970'li yıllarda ılık ve nemli yüzeylerde yapışkanlığını koruyan bir dental bandaj sattı. Bu dönemde, ostomi torbalarının vücuda yapışması için ostomi hastaları, plastik çimento ve yapışkan bant benzeri tahriş edici maddeleri kullanmak zorundaydı. Squibb 1978 yılında ostomi hastalarına özgürlük sağlayan yeni yapışkanli bandaj üretimi ve ürünlerini geliştirecek ayrı bir bölüm olarak ConvaTec'i kurdu. Merkezi Skillman, New Jersey'de bulunan ConvaTec 100 ülkede 3000 çalışanıyla global bir şirket olma yönünde büyüdü.
1978
ConvaTec
Bristol-Myers, testis kanseri için VEPESID®’e (etoposid)ruhsat aldı. İlaç tümör hücrelerinin bölünmesini durdurarak etki gösteriyordu ve etkisi belirli kanser türlerinin yayılımının önlenmesinde yardımcı olabiliyordu.
1983
Bristol-Myers, 800'den fazla bilim adamı ve destek personeline ev sahipliği yapacak şekilde tasarlanan Wallingford, Connecticut'taki son teknoloji ürünü araştırma kompleksini açtı. 1995 yılında bu tesis eski Bristol-Myers kurul başkanı ve CEO'sundan sonra Richard L. Gelb İlaç Araştırma Ve Geliştirme Merkezi adını aldı.
1986
Bristol-Myers, Squibb ile birleşti ve bu birleşme sağlık alanında lider olacak global firmayı yarattı. Birleşme sonucunda dünyanın ikinci en büyük ilaç kuruluşu olan Bristol-Myers Squibb şirketi doğdu.
1989
Bristol-Myers merges with Squibb
PARAPLATIN® (karboplatin) tekrarlayan yumurtalık kanseri tedavisinde ve diğer ilaçlarla yapılan tedaviden sonra nükseden yumurtalık kanseri hastalarında belirtileri rahatlatan palyatif tedavi olarak onaylandı.
ABD Gıda ve Sağlık Yönetimi’nin VIDEX®’i (didanosin)onaylaması bu ilacın HIV enfeksiyonunun tedavisinde kullanılabilen ikinci ilaç (AZT dışındaki) ve HIV/AIDS tedavisi için geliştirilen ilk ilaç olmasını sağladı.
1991
1991 yılında verilen onaylar iki kardiyovasküler madde olan PRAVACHOL® (pravastin sodyum) ve MONOPRIL®’i (fosinopril sodyum) içeriyordu.
Bristol-Myers Squibb kanseri tedavi etmek için yeni bir bileşik olan TAXOL®’u (paklitaksel) geliştirdi. Klinik araştırmalara TAXOL sağlamak, düzenleyici kuruluşlara sunulmak üzere veri hazırlamak ve TAXOL’e alternatif kaynaklar (nesli tükenmekte olan Pasifik porsuk ağacının kabuğundan türetilmiştir) geliştirmek için şirket milyonlarca dolar yatırım yaptı. TAXOL 1993 yılında piyasaya sürüldü.
1992 yılında CEFZIL® (sefprozil) antibiyotik olarak onaylandı.
1992
Charles A. Heimbold, Jr. CEO oldu ve takip eden yılda yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Şirket merkezi Fransa’da bulunan farmasötik ve tüketici ilaçları üretici lideri olan Union Pharmacologique Scientifique Appliquee’i (UPSA) satın alma sürecini tamamladı. Lipha Pharmaceuticals, Inc firmasından tip 2 diyabette kullanılan oral ilaç GLUCOPHAGE®’ı (metformin hidroksiklorid) satın aldı ve bir HIV ilacı olan ZERIT® (stavudin) için FDA onayı alındı.
1994
Charles A. Heimbold, Jr.
Şirket tüm dünyada yıllık satışı 50 milyon dolar üzerinde olan 60’dan fazla ürüne sahipti. PRAVACHOL®’un (pravastatin sodyum) kullanım alanının yüksek kolesterol seviyeleri veya kronik kalp hastalığı bulunan hastalarda kalp krizi veya ölüm riskinin azaltılmasını içericek şekilde genişletilmesine FDA olayı verildi.
1995
Şirket Hopewell, New Jersey’de 175 dönüm büyüklüğündeki araştırma kampüsünü açtı. Sanofi-Sythelabo ile birlikte geliştirilen iki önemli yeni ilaç onay aldı: anti hipertansif AVAPRO® (irbesartan) ve anti-platelet maddesi PLAVIX® (klopidogrel bisülfat).
1997

1998

FDA migren baş ağrısı ve ilişkili semptomların rahatlatılması için EXCEDRIN® Migraine’e ruhsat verdi. Excedrin tüketicilerin (hastaların) reçetesiz alabildikleri ilk migren baş ağrısı ilacı oldu.
1998
Başkan Bill Clinton "Yenilikçi ilaç araştırma ve geliştirme yoluyla insan yaşamını uzatma ve iyileştirme ve endüstride kabul edilen modellerde çığır açan ve son derece karmaşık klinik araştırmalar yoluyla klinik araştırma biliminin yeniden tanımlanması" ndan dolayı Amerika'nın teknolojik inovasyon alanındaki en büyük ödülü olan Ulusal Teknoloji Madalyası'nı Bristol-Myers Squibb'e verdi.
Bristol-Myers Botswana, Namibya, Lesoto, Swaziland, Uganda, Burkina Faso ve Tanzanya olmak üzere 7 Afrika ülkesinde HIV/AIDS araştırma ve sosyal yardım programlarını geliştirmek için 100 milyon dolar destek sağladığı SECURE THE FUTURE™ programını ilan etti.
1999
Diğer dört ilaç firması ve uluslararası kuruluşla birlikte Bristol - Myers Squibb UNAIDS İlaç ERİŞİM programına katıldı. ERİŞİM Programı ilaç fiyatlarını düşürerek Afrika ülkelerinde anti-retroviral ilaçlar ve tedavilerin daha geniş ölçekte kullanılabilir hale getirilmesini amaçladı. Şirket bu ülkelerde HIV/AIDS ilaçlarının fiyatlarını %90 oranında düşürmeyi teklif etti.
2000
Bristol-Myers SECURE THE FUTURE™ programının Burkina Faso, Fildişi Sahili, Mali ve Senegal olmak üzere dört Batı Afrika ülkesini kapsayacak şekilde genişletilmesi için 15 milyon dolar destek sağladı.
Bristol-Myers Squibb ilaçlar ve harici gelişim programlarına güçlü bir şekilde odaklanan yeni stratejisini duyurdu. Bu yeni stratejinin bir parçası olarak şirket Clairol işletmesini sattı.
Şirket yeni nesil kinolon antibiyotiği TEQUIN® (gatifloksasin) ve tip 2 diyabet için metformin ve gliburidin tek hap içerisinde birleştirildiği GLUCOVANCE®’i (gliburid ve metformin hidroklorid) piyasaya sürdü. ŞirketGLUCOPHAGE ve GLUCOPHAGE XR’ı (metformin hidroklorid) piyasaya sürdü.
Bristol-Myers Squibb FORTUNE Dergisi tarafından "Amerika'nın En Saygın İlaç Şirketi" olarak seçildi.
2001
New Brunswick, New Jersey'deki Robert Wood Johnson Üniversite Hastanesinin bir parçası olarak Mart 2001 tarihinde Bristol-Myers Squibb Çocuk Hastanesi açıldı. Ülkedeki ilk bağımsız çocuk hastanesi olan bu hastane ailelerin ödeme gücünü dikkate almaksızın bakım sağladı ve 45'in üzerinde çocuk hastalıkları uzmanı barındırdı.
Şirketin 13 yıllık çalışanı Peter R. Dolan, Charles A. Heimbold Jr.'ın yerine geçerek CEO oldu. Dolan, kurul başkanlığına da seçildi. Haziran 2005'te Yöneticiler Kurulu, CEO ve başkanlık rollerini birbirinden ayırdı ve kurul başkanı James D. Robinson oldu. Dolan, CEO ünvanını 2006 yılının Eylül ayına kadar sürdürdü.
Peter R. Dolan
Şirket, Bristol-Myers Squibb’in ilaç ürün gamını daha da güçlendirmek amacıyla DuPont Pharmaceuticals Company firmasını 7.8 milyar dolara satın aldığını duyurdu. DuPont firmasını satın alması ile Bristol-Myers Squibb HIV portföyüne SUSTIVA®’yı (efavirenz) ekledi ve anti-koagülanı ilaç olan COUMADIN® (varfarin sodyum) benzeri ürünleri de kazandı; şirket aynı yılCARDIOLITE®’ı pazarlayan ve satan Bristol-Myers Squibb Medical Imaging’i de satın aldı.
Bristol-Myers Squibb adquire DuPont
FDA şizofreni tedavisinde ABILIFY®’ı (aripiprazol)onayladı. Abilify ABD'de Bristol-Myers Squibb ve Otsuka America Pharmaceutical tarafından ortak şekilde pazarlanmaktaydı. İki şirket büyük Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde aripipirazolün geliştirilmesi ve ticarileştirilmesinde de ortak oldular. Daha sonra, FDA ABILIFY'ı bipolar bozukluk ve major depresif bozuklukta ek tedavi için de onayladı.
2002
Şirket daha önce hiç gerçekleştirilmemiş bir faaliyet olan bir hafta süreli sahilden-sahile bisiklet etkinliği "Bristol-Myers Squibb TOUR OF HOPET"a sponsor olmak için kanseri yenen Tour de France şampiyonu Lance Armstrong'un yardımlarıyla bir takım oluşturdu. Bu yolculuğun seyrinde kanseri yenen hastalar, bakım sağlayıcılar, hekimler, hemşireler ve araştırmacılardan oluşan 26 kişilik ekip kanser araştırması ve yeni tedavilerin geliştirilmesinde klinik araştırmaların önemiyle ilgili farkındalığı artırdı. 2003 yılında düzenlenen etkinliğin başarısı üzerine 2004 yılındaki Tour of Hope sahilden-sahile bisiklet etkinliğine sponsor olmak için Bristol-Myers Squibb ve Armstrong yeniden bir takım oluşturdular.
2003
HIV/AIDS’in tedavisinde günde tek doz kullanılan ilk proteaz inhibitörü olan REYATAZ® (atazanavir sülfat)ABD’de piyasaya sürüldü ve Mart 2004’te Avrupa’da ruhsat aldı.
FDA vücudun diğer bölümlerine sıçramış kolorektal kanser tedavisi için ImClone Systems ile birlikte geliştirilen ve pazarlanan ERBITUX®’u (setuksimab)onayladı.
2004
FDA BARACLUDE®’u (entekavir) onayladı. Bristol-Myers Squibb bilim adamları tarafından keşfedilen BARACLUDEkronik hepatit B enfeksiyonunun tedavisinde kullanılmaktaydı. FDA romatoid artritin tedavisinde kullanılan yeni ilaç sınıfının ilk üyesi ORENCIA®’yı (abatasept) onayladı.
2005
FDA Bristol-Myers Squibb bilim adamları tarafından kronik myeloid löseminin tedavisi için keşfedilen SPRYCEL®’i (dasatinib) onayladı.
2006
Bristol-Myers Squibb ve Gilead Sciences FDA’nınATRIPLA®’yı (efavirenz 600 mg/emtrisitabin 200 mg/tenofovir disoproksil fumarat 300 mg) onayladığını ilan etti.
Peter Dolan CEO görevinden ayrıldı. Geçici süreyle James M. Cornelius CEO oldu. Cornelius Ocak 2005 tarihinden itibaren yönetim kurulu üyesiydi ve 20 Nisan 2007’de yönetim kurulu Cornellius’u CEO olarak atadı.
Bristol-Myers Squibb şirketi orta ölçekli bir ilaç şirketinden ciddi hastalıklarla savaşacak yenilikçi ilaçların keşfedilmesi ve geliştirilmesine odaklanmış yeni nesil BioPharma şirketine dönüştürecek yeni stratejisini açıkladı. Bu dönüşümü hızlandırmak için şirket iç dinamiklerini küçük ve büyük şirketlerle yenilikçi ortaklıklar ve satın almalar yoluyla geliştirecek ve tamamlayacak İnci Taneleri (String of Pearls) yaklaşımını tanıttı.
2007
Bristol-Myers Squibb ilerlemiş meme kanserinin tedavisinde kullanılan IXEMPRA™’nın(iksabepilon) FDA onayı aldığını duyurdu.

Bristol-Myers Squibb AdnectinsT adı verilen yeni biyolojik maddeler sınıfının geliştiricisi Adnexus Therapeutics firmasını satın aldı. Bu satın alma Bristol-Myers Squibb'in çok sayıda teröpatik alanda biyolojik strateji geliştirmesine yardımcı oldu ve CT-322 adlı faz 1 onkoloji maddesini içeriyordu. Adnexus şirketin yenilikçi ortaklıklar ve satın almalar yoluyla yeni tedavilerin keşfini; geliştirilmesini ve süreci hızlandırmayı amaçlayan İnci Taneleri (String of Pearls) stratejisindeki ilk satın almaydı.

Tüm dünyadaki HIV/AIDS’li çocuklara yönelik taahhüdünü destekleyecek şekilde Bristol-Myers Squibb New Brunswick, New Jersey’deki Robert Wood Johnson Üniversitesi Hastanesi, Bristol-Myers Squibb Çocuk Hastanesinde yeni bir klinik merkez açtı. Çocuklarda bağışıklık sistemi bozuklukları, enfeksiyöz hastalıkların araştırması ve tedavisine odaklanan Bristol-Myers Squibb Pediatrik Enfeksiyöz Hastalıklar ve İmmunoloji Merkezi, Bristol-Myers Squibb vakfının yaptığı 5 milyon dolar bağışla gerçekleştirilebildi.

Bristol-Myers Squibb sadece ilaç alanına odaklanma stratejisi doğrultusunda Bristol-Myers Squibb Medical İmaging işletmesini 525 milyon dolara özel sermaye şirketi Avista Capital Partners'a sattı. Bristol-Myers Squibb yenilikçi yara tedavileri ve ostomi bakım ürünlerinin geliştiren ConvaTec işletmesini de 4.1 milyar dolara Nordic Capital Fund VII ve Avista Capital Partners'a sattı.
2008
Nisan 2008'de Bristol-Myers Squibb IPO yoluyla Mead Johnson Nutrition Company şirketinin hisselerinin yaklaşık %10-20'sini halka satmayı ve öngörülebilir gelecekte öz sermaye yapısının en az %80'ini elinde tutmayı planladığını açıkladı. Medical Imaging ve ConvaTec satışlarına ilaveten bu açıklama Bristol-Myers Squibb'in biyofarmasötik işlerine daha iyi odaklanmasını sağlayan BioPharma dönüşümünün bir parçasıydı.

Bristol-Myers Squibb kardiyovasküler hastalıklara yönelik bir tedavinin global ölçekte geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi için özel bir biyo-teknoloji şirketi olan KAI Pharmaceuticals, Inc. ile özel bir anlaşma imzaladı. Bu tedavi kalp krizinin şiddetini düşürmek ve akut miyokard enfarktüsü tedavisinde elde edilen klinik sonuçları iyileştirmek için tasarlanmıştı.

Bristol-Myers Squibb California'da bulunan kanser tedavi ürünleri şirketi Kosan Biosciences firmasını yaklaşık 190 milyon dolara satın aldı. Bu satın alma şirketin ana faaliyet alanını kansere karşı geliştirilen iki önemli ajan ile güçlendirdi.

Bristol-Myers Squibb tüm vücutta kemik iliğinde meydana gelen bir kanser olan "Multipl myeloma" ya yönelik bir tedaviyi geliştirmek ve global ölçekte ticarileştirmek amacıyla Redwood City, California 'da kurulu PDL BioPharma ile özel bir anlaşma imzaladı. Bu tedavi, anti-CS1 antikoru elotuzumab, bireyin bağışıklık sisteminin sağlıklı hücreler üzerinde en az etki oluşturacak şekilde myeloma hücrelerini öldürmesine olanak tanıyacak şekilde tasarlandı.

Bristol-Myers Squibb, iki yeni tedavi geliştirmek ve ticarileştirmek amacıyla San Francisco, California’da kurulu biyo-teknoloji şirketi olan Exelixis ile küresel işbirliğine girdi: tedavilerden biri medüller tiroid kanserini ve diğerini ilerlemiş solid tümörlerin tedavisini kapsıyordu.

2009

Bristol-Myers Squibb, yeni hepatit C tedavisi için PEG-Interferon lambda ürününü geliştirmek ve ticari hale getirmek için Seattle, Washington'dan ZymoGenetics firmasıyla global işbirliği yaptı.
2009
Bristol-Myers Squibb bir oral atrial-selektif antiaritmi ilacını geliştirmek ve pazarlamak için Nissan Chemical Industries ve Teijin Pharma ile global işbirliği yapmıştır.
Temmuz ayında Bristol-Myers Squibb ONGLYZA™ ’nın (saksagliptin) FDA tarafından onaylandığını duyurdu.
Bristol-Myers Squibb, 2005 yılından bu yana ortağı olduğu bioteknoloji firması Medarex Inc.'i satın aldı. Bu satın alma bu güne kadar en büyük İnci Taneleri (String of Pearls) olup Bristol-Myers Squibb'in onkoloji ve immünoloji ürün portföyünü büyük ölçüde genişletmiş, uzun vadede firmanın pozisyonunu biyolojik liderliğe getirmiş ve metastatik melanoma için araştırılan bileşen olan ipilimumab'ın haklarının tümünü elde etmeyi sağlamıştır.

Bristol-Myers Squibb, romatoid artrit hastalığının biolojik tedavisi için yeni araştırılan ürünün geliştirilmesi ve ticari hale getirilmesi için, Bothell, Washington'da bulunan Alder Biopharmaceuticals Inc. firmasıyla global işbirliğine girmiştir.

23 Aralık'ta Mead Johnson firmasının hisselerinin stratejik bölünmesi tamamlandı. Bölünme Bristol-Myers Squibb'in tamamen BioPharma sektörüne odaklanmasını ve firmanın BioPharma lideri konumuna gelmesini sağladı.

Bristol-Myers Squibb ve Allergan, Inc. nöropatik ağrı tedavisinde kullanılacak olan, oral yoldan uygulanan bir ilacın geliştirilmesi ve pazarlanması konusunda bir global anlaşma imzaladıklarını duyurmuşlardır.
2010
4 Mayıs 2010 tarihinde, Lamberto Andreotti Bristol-Myers Squibb'de CEO olarak görevine başladı. Andreotti şirkette 12 yıldır ABD’de ve uluslararası olarak üst yönetim görevlerinde bulunuyordu. Önceki CEO Jim Cornelius yönetim kurulu başkanı olarak devam etmektedir.

Lamberto Andreotti
Ekim ayında Bristol-Myers Squibb, ZymoGenetics’i satın alarak mevcut ürünü RECOTHROM®’un (rekombinant) yanı sıra hepatit C, kanser ve diğer tedavi alanlarındaki ürün grubu varlıklarını korudu.

Kasım ayında KOMBIGLYZE™ XR (saksagliptin ve metformin HCL yavaş salınımlı) ABD’de onaylandı. KOMBIGLYZE™ XR (saksagliptin ve metformin HCL yavaş salınımlı)


Aralık ayında Bristol-Myers Squibb günde bir kez kullanılan bir NRTI olan festinavir'i üretmek, geliştirmek ve ticarileştirmek için dünya genelindeki haklarını Oncolys BioPharma Inc.'dan satın aldı.Mart ayında YERVOY™ (ipilimumab) ABD’de FDA tarafından onaylandı.
2011

Haziran ayında NULOJIX® (belatacept) ABD’de FDA tarafından onaylandı.

Temmuz ayında, Bristol-Myers Squibb ve Innate Pharma araştırma aşamasındaki immüno-onkoloji biyolojik maddesinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi için küresel anlaşma imzaladıklarını duyurdular.

Eylül ayında Bristol-Myers Squibb enflamatuvar ve fibrotik hastalıkların tedavisi için yeni ilaçların keşfi ve ön geliştirmesine odaklı küçük moleküllü ilaç şirketi olan Amira Pharmaceuticals’ı satın aldı.

Eylül ayında, Bristol-Myers Squibb ve Ono Pharmaceutical Co., Ltd., stratejik işbirliği başlatarak, Bristol-Myers Squibb’ın anti-PD-1 antikor, kanser immünoterapi araştırmaları ve Orencia’nın Japonya’da ortak geliştirilme ve ticarileştirilmesi için bölgesel haklarını genişlettiler.

Eylül ayında, diyabet ve kalp yetmezliğinde yeni biyolojik maddelerin araştırma, geliştirme ve ticarileştirme programları için Bristol-Myers Squibb ve Ambrx, Inc.işbirliği yapacaklarını duyurdular.

Ekim ayında, HIV’li hastalar için yeni bir sabit dozlu kombine ilacın geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi için Bristol-Myers Squibb ve Gilead Sciences lisans anlaşması yaptıklarını duyurdular.

Kasım ayında, araştırma aşamasındaki bir onkoloji bileşiminin lisansı ve geliştirilmesi konusunda Bristol-Myers Squibb ve ASLAN Pharmaceuticals inovatif ortaklıklarını duyurdular.

Ağustos 2012’de, Bristol-Myers Squibb, tip 2 diyabetin tedavisinde GLP-1 agonistlerinin araştırılması, geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi odaklı bir şirket olan Amylin Pharmaceuticals’ı satın aldı.